Nasveti za štedilnike
Po nakupu štedilnika si vzemite čas in še pred prvo uporabo pazljivo preberite navodila za uporabo. V navodilih so namreč vsi podatki za varno, ustrezno in kakovostno uporabo štedilnika. To vam lahko prihrani marsikatero razočaranje in jezo.
Redno vzdržujte štedilnik v skladu z navodili in čistili, ki jih priporoča proizvajalec. Čistila imamo na zalogi tudi v Stiku.
Plinski štedilniki
Pri plinskih štedilnikih največ pozornosti posvetite vzdrževanju plinske napeljave:
- Redno menjajte tesnila na spoju regulatorja in jeklenke.
- Vsaj enkrat na dve leti preverite in po potrebi zamenjajte cev med jeklenko in štedilnikom.
- Občasno preverite kakovost spojev plinske cevi na regulatorju in na vhodu v štedilnik.
- Vedno bodite pozorni na značilen smrad, ki se pojavi pri nekontroliranem izhajanju plina. Če ste opazili takšno izhajanje plina, takoj odprite okna, zaprite plinsko jeklenko oz. zaporni ventil pri zemeljskem plinu in pokličite servis. V tem primeru prostor dobro prezračite in v prostoru ne uporabljajte odprtega ognja ter ne vključujte ali izključujte električnih porabnikov.
Pečica
Za normalno delovanje pečice priporočamo:
- Za pečenje v pečici vedno uporabljajte primerne pekače.
- Pri pečenju se držite navodil proizvajalca, v katerih so priložene tabele s priporočenimi temperaturami za različne vrste pečenja.
- Nikoli ne oblagajte notranjosti pečice s kovinsko folijo.
- Pekače ali posodo, v kateri pripravljate hrano v pečici, med pečenjem nikoli ne smete položiti na dno pečice, ker se lahko na ta način uniči emajl v pečici.
- Pečico pred pečenjem hrane z veliko vsebnostjo vlage vedno predgrejte na delovno temperaturo. Na ta način boste preprečili kondenziranje pare na notranjosti vrat pečice in zatekanje na element pod pečico.
Steklokeramične kuhalne površine
Pri steklokeramičnih kuhalnih površinah se ravnajte po navodilih proizvajalca:
- Za kuhanje uporabljajte posodo čim bolj enake velikosti, kot je kuhalno polje.
- Posoda mora imeti ravno dno brez izboklin (pazite na različne napise in znake), ki bi lahko povzročile poškodbe (raze).
- Pri kuhanju pazite, da po kuhališču ne razsujete sladkorja, soli ali podobnih sestavin. Če se vam to vseeno zgodi, površino takoj obrišite s suho krpo.
- S posebej za to namenjenimi čistili v kombinaciji s posebnim strgalom lahko s steklokeramične površine odstranite tudi najtrdovratnejše madeže (npr. madeže hrane, ki vam je prekipela čez rob posode, …). Za čiščenje nikoli ne uporabljajte grobih čistil ali lužil ter raznih žičnih gobic, ker boste uničili steklokeramično ploščo.
- Čistila nikoli ne nanašajte na vročo površino.
- Steklokeramične plošče ne uporabljajte kot delovni pult.
- Preden pričnete uporabljati svojo posodo na novem steklokeramičnem kuhališču, vedno preverite stanje dna posode. Raze in ostale ostre izbokline na dnu posode lahko poškodujejo vaše novo steklokeramično kuhališče. Tako posodo je priporočljivo natančno obrusiti in spolirati (če material posode to dopušča). V nasprotnem primeru take posode ne uporabljajte. Izbočeno, vbočeno, ali drugače deformirano dno posode prav tako ni ustrezno, saj se prenos toplote s steklokeramične površine na tako posodo ne more razporediti enakomerno.
Indukcijske kuhalne površine
V nasprotju z ostalimi kuhališči, se pri indukciji greje le posoda in ne kuhalna plošča, ki ostane dokaj hladna.
Prednosti indukcije so nizka toplotna vztrajnost, visoka učinkovitost in toplotna varnost. Učinkovitost lahko dosega do 90% glede na različne tipe kuhališč. Ker se segreva samo posoda, je toplotna vztrajnost nizka, površina stekla kuhališča pa nikoli ne preseže temperature posode.
V primerjavi s plinskimi in ostalimi električnimi kuhališči je indukcijsko kuhališče veliko hitrejše. Čas, potreben za segretje dveh litrov vode z 20°C na 95°C prikazujejo naslednje »ure« v zaporedju: plin – klasična električna plošča – steklokeramično sevalno grelo – indukcija.
Indukcijsko kuhališče je tudi varčno. Ko odstavimo posodo s kuhališča, je gretje takoj prekinjeno in brez toplotne vztrajnosti.
Primerna posoda za indukcijo
Za indukcijsko kuhališče mora biti dno posode iz magnetno prevodnega materiala. Ustreznost lahko preprosto preverimo z magnetom; če magnet ne prime, posoda ni primerna za indukcijsko kuhališče.
Med kuhanjem lahko nekatere posode povzročajo brnenje, kar je zaradi spreminjajočega se magnetnega polja normalen pojav in ne predstavlja nikakršne nevarnosti za kuhališče ali posodo.
Posode, ki so primerne za indukcijska kuhališča, so:
Posode iz emajliranega jekla (s prevleko proti sprijemanju ali brez):
Prednosti:
- primerna za indukcijo, dobra učinkovitost
- nizek hrup
Slabosti:
- slaba reakcija pri prazni posodi (zvijanje dna, emajl lahko poči)
Posode iz litoželeza (z emajliranim dnom ali brez):
Prednosti:
- primerna za indukcijo, dobra učinkovitost
- dobro prevajanje toplote
- nizek hrup
Slabosti:
- nevarnost opraskanja stekla pri posodah brez emajliranega dna
- slaba reakcija pri prazni posodi (litoželezno dno lahko poči)
- priporočeno je predgretje posode pred kuhanjem na polni moči
Nekatere posode iz nerjavečega jekla (večplastne posode s feromagnetnimi vložki ali jeklo z magnetnimi lastnostmi)
Prednosti:
- dober prenos toplote (posode z ustreznim dnom)
- dobra reakcija pri prazni posodi (jeklo postane modro)
Slabosti:
- slaba toplotna prevodnost za posode z neustreznim dnom
- glasnejša posoda
- možne težave z zaznavanjem posode zaradi slabših magnetnih lastnosti
Priporočljiva je uporaba posode z debelim ravnim dnom.
Na indukcijskih kuhališčih ne moremo uporabljati steklenih, lončenih, keramičnih, bakrenih ali aluminijastih posod brez ustreznega dna.