Nasveti za pomivalni stroj
Današnji pomivalni stroji so varčni z vodo in električno energijo, zaradi varčevanja pa se je čas pomivanja nekoliko podaljšal. Nekateri pomivalni stroji imajo zato posebno funkcijo, s katero lahko skrajšamo čas pomivanja, če se nam mudi, vendar pri tem manj varčujemo z energijo in vodo.
Energijska nalepka pomivalnega stroja
Na energijski nalepki je barvna skala s podatkom o energijski učinkovitosti (A+++ do D), objavljene pa so še informacija o letni porabi energije in letni porabi vode, informacija o učinkovitosti sušenja (simbol sušečega krožnika), podatek o zmogljivosti (simbol pogrinjka) in glasnosti stroja med delovanjem (simbol zvočnika).
Vgrajevanje
Če boste pomivalni stroj vgradili v niz kuhinjskih elementov, mora biti stroj vgrajen po navodilih proizvajalca. Na voljo so različne možnosti:
- vgradni pomivalni stroji z vidno komandno ploščo,
- povsem vgradni ali integrirani pomivalni stroji, kjer je stroj pri zaprtih vratih neviden, komandna plošča pa je dosegljiva pri odprtih vratih, na zgornjem robu vrat,
- pod kuhinjski pult je mogoče vgraditi tudi samostojni pomivalni stroj, kateremu v ta namen odstranimo delovno površino.
Tako vgradni kot samostojni pomivalni stroji so na voljo v dveh širinah, in sicer 60 cm z zmogljivostjo pomivanja od 12 do 15 standardnih pogrinjkov, ter 45 cm z zmogljivostjo pomivanja od 8 do 10 pogrinjkov.
Vgradnjo ali zamenjavo pomivalnega stroja vključno z manjšimi vodovodnimi in mizarskimi deli pa vam seveda lahko kakovostno izvedejo naši izkušeni serviserji.
Pozor pri vgradnji
Že pri vgradnji pomivalnega stroja bodite pozorni na to, da bo mogoče treba stroj v življenjski dobi tudi servisirati. Zato zagotovite, da se bo dalo stroj preprosto izvleči, ne da bi poškodovali tla, ali da bi bilo treba celo razstaviti kuhinjo.
Preprost dostop
Prav tako je treba poskrbeti za to, da so zaporni ventil za vodo, odtok in električni priključek nameščeni tako, da je mogoč čim preprostejši dostop do njih v primeru okvare. Najbolje je, da so nameščeni levo ali desno od stroja in ne za strojem. Višina odtoka vode (sifona) mora biti med min. 30 cm in max. 100 cm.
Čiščenje filtrov
Za brezhibno delovanje stroja je treba redno preverjati in čistiti filter oziroma mikrofilter na dnu komore stroja. Če je filter poškodovan, da je treba zamenjati. Pri odstranitvi filtra bodite pozorni na morebitne ostanke hrane, da ne bi ti prišli v črpalko in jo blokirali. Občasno preglejte tudi šobe brizgalnih ročic in filter na vodovodni pipi ter jih po potrebi očistite. Samo dobro očiščeni filtri in brizgalne ročice bodo dali dobre učinke pomivanja.
Predoziranje pomivalnih sredstev
Če je mogoče, uporabljajte prašek, tekočino za izpiranje in sol ločeno, in ne v tabletah. Priljubljene tablete resda vsebujejo vse komponente za pomivanje, vendar se raztapljajo dlje časa in niso dozirane takrat, kot je predvideno v pomivalnem programu. Pri krajših programih se običajno sploh ne raztopijo.
Uporabljajte minimalno količino pomivalnega sredstva, kot je mogoče. V primeru predoziranja lahko pride do trajnih poškodb, predvsem občutljive posode. Ob zagonu pomivalnega stroja preverite trdoto vode z indikatorjem trdote vode, oziroma se o tem pozanimajte pri svojem distributerju vode. Glede na trdoto vode je na pomivalnem stroju namreč treba nastaviti doziranje soli, ki ščiti stroj proti oblogam vodnega kamna, predvsem pa zagotavlja optimalne rezultate pomivanja.
Zamenjavo in vgradnjo pomivalnega stroja vključno z manjšimi vodovodnimi in mizarskimi deli vam kakovostno izvedemo tudi v našem servisu.